Samader - Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Burkulma ve Kırıklar

Burkulma ve Kırıklar

Tarih 04 Kasım 2009, 13:06 Editör

Burkulma ve Kırıklar

Ayak ve el bileğinde meydana gelen burkulmalarda bölgeye derhal buz veya soğuk uygulamasıyla şişmeyi engellemek ve ileri tetkik için sağlık merkezine gitmek gereklidir.

Ayak ve el bileğinde meydana gelen burkulmalarda bölgeye derhal buz veya soğuk uygulamasıyla şişmeyi engellemek ve ileri tetkik için sağlık merkezine gitmek gereklidir.

KIRIKLAR

Herhangi bir darbeye maruz kalma, düşme ve çarpma neticesinde kırık meydana gelebilir. Kırıklar açık kırık veya kapalı kırık şeklinde olabilir. Sıklıkla el kol ve bacaklarda kırık meydana gelir. Unutulmaması gereken husus kırığı yerine getirmek veya tedavi etmek kesinlikle doktorun işidir. Kırığın olduğu bölgede kan damarları ve sinirler vardır. Bu anatomiyi bilmeden yapılacak müdahale gözle görülmeyen iç kısımda daha ciddi yaralanmalara damar , sinir kesilmelerine yol açabilir. Kırık şüphesinde yapılacak en iyi şey kırığı tespit etmek yani hareketsiz kılarak en yakın sağlık merkezine gitmektir.Kırıklar içerisinde açık kırıklar önemlidir. Kırılan kemik parçasının cildi yırtarak dışarı doğru çıkması halinde açık kırıktan söz edilir. Bu durumda kırığın üzeri derhal temiz bir bezle örtülmelidir. Varsa kanama durdurulur. Kırık olan uzuv fazla hareket ettirilmeden hasta derhal en yakın sağlık merkezine götürülmelidir.

Kırık bölgeyi tespit etmek için en iyisi arabada,  havayla şişen ve el-kol ayak ve bacağa  uyan şişme atel setinden bir tane bulundurmaktır. Böyle bir malzeme yanımızda yoksa düz dal parçaları , mukavva kutu yada gazete kullanarak da kırık tespiti mümkün ve etkilidir.

 Göğüs kafesinde kaburgalarda meydana gelen kırıklar:

 Kaburgada meydana gelen kırıklarda göğüs kafesi nefes almamız için hareket etmesi gereken bir bölge olduğu için tespit metodunu uygulamak mümkün değildir. Eğer oluşan kırık göğüs duvarı bütünlüğünü bozmadıysa hastayı fazla hareket ettirmeden ileri tedavi için sağlık merkezine götürmek gereklidir.

Kırık kaburga parçaları göğüs kafesinde bir yırtık ya da delik oluşturduysa durum acildir. Akciğerlerin bulunduğu göğüs kafesindeki dış ortamla olan basınç farkından dolayı akciğerler sönebilir ve nefes almak mümkün olmaz. Durum çok acildir.  Arazide yapılacak en kolay ve etkili  metod göğüs kafesindeki delik kısmı bir flaster yardımıyla sıkıca kapatıp , havanın dışarı çıkmasını engelliyerek en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. En azından  müdahale edilene kadar zaman kazanılmış olur.

Dr. Bahadır M.CAN tarafından hazırlanmıştır

Bu haber 3155 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İlk Yardım

- Şok

- Şok - Şok

Kalp Masajı

Kalp Masajı Kalp Masajı
ASOF 2017 TÜRKİYE TURNUVASI TURNA BALIĞI YAKALAMA FİNAL YARIŞMASI GERÇEKLEŞTİ.26 Ekim 2017

GALERİ

ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Alexa

Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi