Samader - Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Hava Tahmini

Hava Tahmini

Tarih 08 Kasım 2009, 12:56 Editör

Hava Tahmini

Doğa ile ilgili bir aktivitede bulunan kişilerin hava durumunu tahmin edebilme yeteneğinin mevcut olması bazen çok büyük bir önem taşır.

Havanın bozacağını ve hatta fırtına çıkacağını tahmin edebilen kişi hem kendisi, hem de aynı ortamda bulunan kişilere çok büyük faydalar sağlayabilir.

Hava durumu esas olarak iki yoldan tahmin edilebilir.
Bunlardan birincisi ilmi yol olup, barometre, termometre, nem ölçer cihazlar, rüzgar hız ve yönünü belirleyen aletler, çeşitli harita uygulamaları ve uydudan alınan fotoğraflar gibi karmaşık yöntemleri içerir. Her tahminde olduğu gibi bu yolla elde edilen tahminlerde bazen yanılgı görülebildiği gibi, genellikle sonuca hayran kalmamak mümkün değildir.

İkinci yok ise gökyüzü, güneş ve ayın rengi, rüzgar durumu ve daha birçok doğal gösterge yardımı ile birkaç günlük hava tahmini yapılabilmektedir.

Birçok eski deyiş gözlemlere dayanır. Mesela “ Gece kızaran gökyüzü çobanı güldürür, sabah kızaran gökyüzü çobanı süründürür.” Oldukça doğru bir gözlemi anlatır.

Aşağıda barometre kullanarak, bulutların gözlemi yapılarak ve diğer bazı göstergeler kullanılarak hava tahmininde bulunma usulleri verilmiştir.


BAROMETRE:

Elinizde bir barometre olması durumunda hava durumunu aşağıda yer alan gözlemleri yaparak tahmin edebilirsiniz.

 
 
BULUTLAR:

Aşağıda atmosferde oluşan bulutlar ve bunların hava tahmini açısından taşıdıkları anlam verilmiştir.
 
KÜMÜLÜS

Havanın iyi olacağının belirtisidir.
 
 
FRAKTOKÜMÜLÜS
Yüksek rüzgarların mevcut olduğunu gösterir. Öğleden sonra geç saatlerde, güneş batmadan önce rüzgar durduğunda iyi ve açık bir hava ortaya çıkar.
 
STRATOKÜMÜLÜS
Bu tür bulutlar hafif yağış getirebilir. Stratokümülüs bulutların öğleden sonra geç saatlerde kümülüs veya fraktokümülüs bulutlar haline dönüşerek açık bir hava durumu getirmeleri mümkündür.
 
STRATÜS
Bu tür bulutların zaman zaman çiselti şeklinde yağış getirmeleri söz konusu olmakla beraber normal bir yağmura neden oldukları nadiren görülür. Stratüs bulutlar gece oluşup, gün ağarırken ortaya çıktıkları taktirde günün ılıman ve açık olacağı beklenir.
 
NİMBOSTRATÜS
Bu tür bulutlar büyük bir ihtimalle 4-5 saat içinde mevsime göre yağmur veya kar yağışı getirir.
 
SİRÜS
Yumuşak saç dalgalarına benzeyen bu tür bulutların üzerindeki gökyüzünün rengi mavi ise hava güzel olacak demektir. Gökyüzü rengi gri olduğu taktirde mevsime göre yağmur veya kar geliyor demektir.
 
SİROSTRATÜS
Sirüs bulutların üzerindeki gökyüzünün grimtrak olması halinde bu tür bulutların bir süre sonra kalınlaşarak Sirostratüs bulutlar haline dönüşmesi söz konusudur. Güneş veya ay ışık çemberi veya halesi içindeymiş gibi görünür. Bu tür bulutların varlığı bir gün içinde fırtına kopacağı anlamını taşır.
ALTOSTRATÜS
Fırtına yaklaştıkça Sirostratüs bulutları kalınlaşarak ve alçalarak Altostratüs bulutları haline dönüşür. Altostratüs bulutlar ay veya güneşi tamamen kaplayıp bunlara ait ışıkları sanki şekilsiz bir kaynaktan geliyormuş gibi değiştirir.
 
SİROKÜMÜLÜS

 
Bu tür bulutlar genellikle fırtınayı izleyen bir iki gün içinde ortaya çıkar ve öğleden sonraları dağılarak parlak ve mavi bir gökyüzüne yerini bırakır.
 
ALTOKÜMÜLÜS
Güzel hava habercisi olan bu tür bulutlar genellikle fırtınadan bir gün sonra ortaya çıkar, Altokümülüs bulutları biriktirerek kule gibi yığınlar oluşturdukları taktirde yaklaşık 8 saat sonra yağmur yağabilir.
 
KÜMÜLONİMBÜS
Sıcak ve rutubetli günlerde oluşan bu tür bulutlar bazı durumlarda yağış getirmese bile gök gürültüsü, şimşek ve yıldırıma neden olabilir.DOĞAL GÖSTERGELER:

* Kamp ateşinin dumanı sıcak havanın etkisi ile bir miktar yükseldikten sonra sanki yukarıdan aşağıya esen bir hava akımı etkisine maruz kalmış gibi tekrar aşağıya basılıyorsa yaklaşan veya devam eden bir fırtına var demektir.

* Sabah gün ağardığında ortalık griye yakın bir renge bürünmüşse hava güzel olacak demektir. Diğer taraftan gökyüzünün kızıla dönüşmesi veya şafaktaki güneşin kızıl olması yaklaşan fırtına işaretidir.

* Batan güneşin kızıl olması, atmosferin çok az rutubet ihtiva edeceğini, dolayısıyla gelecek 24 saat içinde yağış ihtimalinin çok az olduğunu ortaya koyar.

* Gecenin karanlık, kasvetli ve gri olması hali atmosferin aşırı rutubet ile yüklendiğini, dolayısıyla yağmur ihtimalinin çoğaldığı anlamını taşır.

* Açık bir ufka doğru inmekte olan öğleden sonra güneşinde zaman zaman göz kırpar gibi yeşil ışınlar çıkarsa, havanın bir gün sonra iyi olacağı tahmininde bulunulabilir.

* Akşamüzeri ortaya çıkan gökkuşağı veya güneş hali (yalancı güneş) şeklindeki güneş ışınlarının kırılmasından doğan atmosferik olaylar iyi havanın belirtisidir.

* Güneşin veya ayın etrafında oluşan ve hale denilen ışık çemberi hava tahminlerinde güvenilir bir göstergedir. Hale genişlediği takdirde atmosferdeki su miktarı azalıyor dolayısıyla hava açık olacak demektir. Daralan bir hale bulutlardaki su miktarının arttığını ve yağış ihtimalinin çoğaldığını gösterir.

* İnce fakat sık bir bulut tabakasının ayı yavaşça örtmeye başlaması iyi hava sona eriyor demektir.

* Bulutlar ne kadar seyrek ise hava o kadar iyi olacak demektir.
Özellikle bulut topluluklarının arasında mavi gökyüzünün gözükmesi iyi hava belirtisidir.

* Gökyüzünde yıldızları parlaması iyi hava belirtisidir. Gökyüzünde birkaç yıldızın parlaması geri kalanın görülememesi iyi hava sona eriyor demektir.

* Hava tahminlerinde en güvenilir belirtilerden biri de çiğin var olması veya yokluğudur. Gece içinde veya sabahları otlar çiğ ile kaplandığı takdirde hava yağışsız geçecektir. Gece içinde otların kuru olması sabah yağmur yağacağı, sabah otların kuru olması ise gün içinde güneş batmadan önce yağmur yağacağı anlamını taşır.

* Fırtına yaklaşmadan önce havadaki artan nem oranı nedeniyle branda, doğal elyaftan imal edilmiş halat, balta sapı gibi eşyalar nemlenerek sertleşmekte, tuz nemlenerek topaklar haline gelmektedir.

* Genel olarak bulutların gökyüzünde yüksekte oluşları havanın iyi olacağı anlamını taşır. Bu durumlara “ Yüksek Hava” denilmektedir. Bulutların yeryüzüne yakın oluşları yağış ve kötü kava geliyor demektir.

* Ayın rengi hava tahmini açısından hayda değer bir göstergedir. Ayın renginin sarımtrak veya portakal rengine yakın olması birkaç gün içinde fırtına geleceğinin belirtisidir. Bu konuda karar verirken yeni doğan ayın rengi göz önüne alınmalı, ayın doruk noktasına çıkmasından sonra gözlem yapılmalıdır.

* Bazı kişiler fırtınadan önce fırtınanın kokusunu aldıklarını söylerler. Bu beyanda büyük bir gerçek payı vardır. Fırtınaları oluşturan düşük basınç bölgelerinde bataklık, duman vb. kokular daha belirgin bir hale gelir. Rürgarsız bir günde uzaktaki seslerin duyulmaya başlaması havadaki nem oranının artması ve dolayısıyla yağış ihtimalinin doğması anlamını taşır.

* Dağlık arazide sabahlar derin yar ve boğazlardan yükselen pus, hava koşullarının o gün iyi olacağını gösteren bir belirtidir.

* Kırlangıçların su yüzeyine çok yakın uçmalarından kısa bir süre sonra yağmur yağar. Kargaların delicesine bir aşağı, bir yukarı uçmalarından bir süre sonra şiddetli rüzgar çıkacak demektir. Deniz kenarında martıların karaya yakın bulunmaları veya karada tünemiş olmaları havanın bozacağı anlamını taşır.

* Çam kozalakları havadaki rutubete göre değişiklik gösterir. Eğer hava kuruysa kabuklar gevşer ve kozalak açılır. Yağmurdan hemen önce kozalak nemi emer ve normal durumuna döner.


Kaynak: Doğada Yaşamı Sürdürmenin El Kitabı SURVIVAL - İ.Kenan ATASAVUN
OUTDOOR Dergisi SURVIVAL Eki – Tolga GÜNGÖR, Murat KARA


Derleme: Tarık ERSAL

Bu haber 5350 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Doğa & Biz

Yön Bulma

Yön Bulma Yön Bulma

Rüzgarlar

Rüzgarlar Rüzgarlar
ASOF 2017 TÜRKİYE TURNUVASI TURNA BALIĞI YAKALAMA FİNAL YARIŞMASI GERÇEKLEŞTİ.26 Ekim 2017

GALERİ

ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Alexa

Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi