Samader - Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Yön Bulma

Yön Bulma

Tarih 08 Kasım 2009, 13:08 Editör

Yön Bulma

Çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalar insanlarda soyut yön duygusunun mevcut olmadığını ortaya koymuştur.
Belirli bir bölgede yaşayan halkın yönlerini kolaylıkla tayin edebilmeleri kendi çevrelerine aşina olmalarından ileri gelmektedir.

Dünya üzerinde bulunduğumuz yeri harita ve aletler kullanarak belirleyebiliriz. Bulunduğumuz noktadan diğer bir noktaya giderken, yürüdüğümüz yön rota olarak adlandırılır. İki nokta arasında birçok fiziki engeller, tepeler, ormanlar, göller ve nehirler yer alabilir.
Önemli olan bir yerden diğerine giderken, sayılan bu engellerin aşılması sırasında rota dediğimiz yönümüzü kaybetmememizdir.
Yapılan araştırmalarda bir kişi bilmediği bir arazide hareket ediyorsa, bir müddet sonra yön duygusunu kaybettiği görülmektedir.

Yürüyüş sırasında, yaşamlarında sağ ayağını kullanan insanların kuvvetli olan bu ayakları ile sola göre daha uzun adım attıkları görülmektedir. Bu nedenle düz bir doğru üzerinde yürüdüklerini zanneden kişilerin rotalarından sola doğru saptıkları ve zaman içinde sola doğru çok geniş bir yay çizdikleri görülmektedir. Sonuçta umdukları yere ulaşamadıkları gibi, nerede olduklarını da bilememektedirler.

Yön saptama çok kesin ve net bir durumdur. Doğada yürüyen bir kişi net olarak nerede olduğunu bilmeli veya kaybolduğunu kabul etmelidir.


 

PUSULA İLE YÖN BULMA

Yön tayin etme konusunda insanların yüzyıllardır en büyük yardımcıları pusuladır.

Pusula iğnesi Kuzeyi gösterir. Pusula iğnesinin gösterdiği yöne “ Mıknatıs Kuzeyi” denir. Bir de “Gerçek Kuzey” veya “ Harita Kuzeyi” vardır ki, her iki yön arasında zaman ve yere göre değişen bir sapma söz konusudur. Haritada kullanılmak suretiyle hassas rota tayini bakımından önemli olan bu sapma doğada yönünü bulmak isteyen bir kişi açısından önemli değildir.
Doğada sadece yön gösteren derecesiz, basit bir pusula ile dahi hareket etmek mümkündür.

Kuzeyinin nerede olduğunu belirledikten sonra, hangi yöne gidilecekse o yönde yer alan bir fiziki kerterizi (ağaç, kaya, dağ vb.) hedef alıp oraya kadar gitmek ve o noktada gitmek istediğimiz yönde yeni bir fiziki kerteriz noktası, yani bir cisim saptamak gerekir.
Bu yöntemle mümkün olduğu kadar düz bir çizgide yol alınabilir.

Doğada gidilecek yön için belirli cisim ve işaretleri hedef alıp yürüyün.


 
KUTUP YILDIZI İLE YÖN BULMA

Kuzey yarım kürenin her hangi bir noktasından Kutup Yıldızına çizilen bir doğru gerçek kuzeyin yaklaşık olarak bir derece yakınından geçer.

Gökyüzünde Kutup Yıldızını tespit edebilmenin en iyi yolu, belirgin olma özelliği taşıyan 7 yıldızdan oluşan Büyük Ayı yıldız grubunu görebilmekten geçer. Büyük Ayı yıldız grubunun kaba şeklinin saplı bir derin tava görünümünde olduğu düşünülürse, sapın karşısındaki kenarı oluşturan iki yıldızdan geçen doğru tavanın üstüne doğru kenar uzunluğunun yaklaşık 5 katı uzatılırsa Kutup Yıldızına varılmış olur.

Yine 7 yıldızdan oluşan Küçük Ayı yıldız grubu şekil itibariyle Büyük Ayı yıldız grubunu andırır ve sapın ucundaki yıldız Kutup Yıldızıdır.


Kutup yıldızını doğru bulduğumuzdan emin olmak için yan yatmış ve beş yıldızdan oluşan bir W harfine benzeyen Cassiopeia yıldız gurubu da kullanılır. Büyük W’ nun ortasındaki yıldız, Kutup Yıldızı doğrultusundadır.
Sözü edilen yöntem sadece kuzey yarım küresinde geçerlidir


SAAT KULLANARAK YÖN BULMA

Digital olmayan, yani akrep ve yelkovanı olan bir saati kullanarak yön belirlenebilir.
Saatin akrebi Güneşe yönlendirilir. Akrep ile saat 12 nin arasından geçen doğru veya akrep ile merkezi saat 12 ye birleştiren doğrunun meydana getirdiği açının açıortayı kuzey – güney doğrultusunu verir. Bu işlemi yaparken standart saati kullanmak, yani yaz – kış saati ayarlamaları yapılmış ise bunları dikkate almamak gereklidir. Sözü edilen yöntem sadece kuzey yarım küresinde geçerlidir.
Güney yarım kürede geçerli usul merkezi saat 12 ye birleştiren doğrunun güneşe yönlendirilmesidir. Sözü edilen doğru ile akrebin meydana getirdiği açının açıortayı kuzey – güney doğrultusunu verecektir.

Yukarıda kuzey yarım küresi için geçerli yöntem şekli verilmiştir. 

GÜNEŞ YARDIMI İLE YÖN BULMA

Parlak güneşli bir günde bir sopa ve gölgesi yardımı ile yön tayini yapılabilir. Sopanın gölgesi işaretlenir. Bir süre sonra yer değiştiren gölge ucu tekrar işaretlenir. Bu iki işareti birleştiren çizgiye dik doğru Güney - Kuzey eksenidir. Birinci işareti sola ve ikinci işareti sağınıza aldığınızda yüzünüz kuzeye bakmaktadır.

 
Kaynak: Doğada Yaşamı Sürdürmenin El Kitabı SURVIVAL - İ.Kenan ATASAVUN
Orta Doğu Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği yayını DOĞADA YÖN BULMA (June FLEMING From The Book STAYING FOUND, Bob BURNS-Mike BURNS From The Book WILDERNESS NAVIGATION and US Army FM 21-26)

Derleme: Tarık ERSALBu haber 18481 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Doğa & Biz

Hava Tahmini

Hava Tahmini Hava Tahmini

Rüzgarlar

Rüzgarlar Rüzgarlar
ASOF 2017 TÜRKİYE TURNUVASI TURNA BALIĞI YAKALAMA FİNAL YARIŞMASI GERÇEKLEŞTİ.26 Ekim 2017

GALERİ

ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?


Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Alexa

Tüm Hakları Saklıdır
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi