Bu kadarına da Pesss Doğrusu !!!


Açıklama: Sabah Saat 04:00 te başlayan ağ toplama operasyonuna Samader üyeleri tarafından getirilen tekne ve Tarım İl Md.lüğünden gelen tekne ile ağ toplama operasyonu başlamıştır.
Kategori: Derneğimizden Haberler
Eklenme Tarihi: 06 Mayıs 2010
Geçerli Tarih: 22 Şubat 2019, 01:47
Site: Samader - Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları
URL: http://www.samader.com/haber_detay.asp?haberID=103


Tarih : 05 Mayıs 2010 – Çarşamba

Saat : 04:00

Yer   : Ferizli İlçesi – Gölkent Beldesi – Akgöl Gölü

 

Operasyona Katılanlar :

Sakarya İl Jandarma Çevre Tim Komutanlığı

Gölkent Belde Karakol Komutanlığı

Samader Üyeleri

Sakarya İl Tarım Md.lüğü

 

Sabah Saat 04:00’te başlayan ağ toplama operasyonuna Samader üyeleri tarafından getirilen tekne ve Tarım İl Md.lüğünden gelen tekne ile ağ toplama operasyonu başlamıştır.

 

Suyun içindeki manzara gerçekten içler acısı bir durumda idi, suda hiç yoksa görülen 50.000 mt. Ağ, binlerce kasnak vardı. İl Tarım Md.lüğünün teknesinin saat 08:30 civarlarında arıza yapması üzerine Samader üyeleri ve Jandarma iş birliği ile tek tekne ile saat 13:00’e kadar 2.500 mt. Ağ ve 2.000 mt. Civarında pinter (kasnak) sudan çıkartılmıştır.

 

Ağlara takılarak telef olmuş çok sayıda balık ve tatlı su ıstakozuna rastlandı. Ağlardan ve kasnaklardan kurtarılan canlı balıklar yeniden göle salındı. Kontrollerde yasak avcılık yapan 4 kişi suçüstü yakalandı ve haklarında yasal işlem yapıldı.

 

Teknelerle kıyıya getirilen ağ ve kasnakların oluşturduğu görüntü, görevlileri bile şaşkına çevirdi. Ağlar ve kasnaklar imha edilmek üzere kamyonetlere yüklenerek Tarım İl Müdürlüğü'ne götürüldü.

 

Sakarya Rastgele Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği “SAMADER” Başkanı Nihat Avcı bir basın açıklaması yaparak şunları söyledi:

"Sakarya'daki tüm sularımızın maalesef bu rezilliklerle dolu. Balık neslinin yok olmasını önlemeye çalışıyoruz. Gelecek nesillere balıkları bırakmak istiyoruz. Gölden çok sayıda ağ ve kasnak topladık. Bu topladığımız ağ ve kasnaklardan yüzlerce ölü ve canlı balık çıkardık. Kasnaklar balıkların girişine müsait çıkışa müsait değil. Bu kolay balık yakalama yöntemidir. Biz bunlara bohçacı balıkçı deriz. Bu şekilde avlanmak tamamen yasaktır. Atılması ve kullanılması yasak olan av aletleridir. Biz bugün hayal kırıklığına uğradık. Bu tür avcılık katliamdır. Biz oltasını alıp suyun kenarına giden, sportif olarak balıkçılık yapanlara tepki göstermiyoruz. Ama bu tür avcılık katliamdır." Şeklinde konuştu.

 

Toplam Resim Sayısı 101 Adet - Resimlerin Devamı : http://www.samader.com/galeri.asp?galeriID=7&sayfa=1